Umów się na wizytę: 505 443 389


Zobacz jeszcze:

b1

b1

Informacje ogólne


APARATY RETENCYJNE

Grupa aparatów, które stosowane są po zakończeniu leczenia aparatami stałymi. W zależności od wskazań mogą być stosowane aparaty retencyjne ruchome lub stałe. Stałe aparaty retencyjne, tzw. reteinery, najczęściej wykonane są z cienkiego drutu i przyklejone są do powierzchni językowych zębów przednich. Istnieje wiele modyfikacji aparatów retencyjnych, ale istotą ich działania jest utrwalenie efektów leczenia aparatami stałymi. Jeśli po zakończeniu leczenia ortodontycznego wykonywane są stałe lub ruchome uzupełnienia protetyczne, to w wielu przypadkach mogą one przejąć funkcję aparatu retencyjnego.

APARATY STAŁE

 Stosowane w okresie uzębienia mieszanego i stałego. Elementy aparatów przyklejane są bezpośrednio do powierzchni zębów na cały okres leczenia. W zależności od tego, do której powierzchni zęba przyklejony jest aparat, wyróżniamy różne modyfikacje aparatów.

 - aparat samoligaturujący Empower -

 to najnowsza metoda leczenia aparatami stałymi, która daje :

Nadzwyczajne rezultaty dla uśmiechu i twarzy . Krótszy czas leczenia i mniej wizyt kontrolnych . Większy komfort bez użycia ligatur . Brak ekstrakcji zębów i wyciągów zewnątrzustnych w większości przypadków . Łatwiejsza higiena jamy ustnej . 

 - aparat konwencjonalny - TRADYCYJNE ZAMKI
 
Wystepują ligatury elastyczne, które „wiążą" łuki do zamków. Ligatury elastyczne mogą działać jak „hamulce" w wyniku czego pojawia się tarcie i nacisk skutkując dłuższym i mniej komfortowym leczeniem.

 

APARATY RUCHOME (zdejmowane)

Stosowane są najczęściej u dzieci i młodzieży. Działają one na zęby, jak również wykazują działanie ortopedyczne na narząd żucia w przypadku aparatów czynnościowych stosowanych w okresie skoku wzrostowego.

Dzieci, szczególnie w przypadkach stłoczeń, zaburzonej czynności mięśni, szkodliwych nawyków, przedwcześnie usuniętych zębów mlecznych lub ich utraty spowodowanej próchnicą zębów, najczęściej są leczone właśnie aparatami ruchomymi.

Często aparaty te są niesłusznie postrzegane przez pacjentów i ich rodziców jako mało skuteczne. Posiadają one potwierdzone klinicznie działanie i skuteczność, ale do efektów leczenia niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza- głównie CZASU noszenia w ciągu doby!

 Gdy aparat jest systematycznie noszony można uzyskać znaczną poprawę, a często całkowicie wyleczyć wadę. Ich niezaprzeczalnym minusem w porównaniu z aparatami stałymi są ograniczenia w skomplikowanych przemieszczeniach zębów, odrotowywaniu, zamykaniu luk po zębach usuniętych, czy sprowadzaniu zębów zatrzymanych.

Aparaty ruchome wymagają bardzo solidnej współpracy z pacjentem. Czas noszenia w ciągu doby powinien wynosić od 14-20 godzin w zależności od wady i zaleceń lekarza. Noszenie aparatu tylko w nocy ogranicza jego skuteczność gdyż pojawiają się tzw. mikronawroty w ciągu dnia.

 Gdy aparat jest poza jamą ustną powinien być przechowywany na sucho w specjalnym pudełku. Należy go dokładnie umyć szczoteczką do zębów, szczególnie w okolicy śruby, dobrze opłukać i wysuszyć.

 

Leczenie aparatem ruchomym często jest pierwszym etapem w leczeniu ortodontycznym.Sprawdź na mapie gdzie jesteśmy:
Godziny otwarcia

Poniedziałek          8.00 - 20.00

Wtorek                    8.00 - 20.00

Środa                      8.00 - 20.00

Czwartek               8.00 - 20.00

Piątek                    8.00- 20.00

Sobota: po wcześniejszej rejestracji telefonicznej

Telefony

505 443 389 - rejestracja

504 097 064